O autorze
Profesor nauk biologicznych (specjalizacja entomologia), wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego, polityk Platformy Obywatelskiej. Był posłem na Sejm X, I, III kadencji, wicemarszałkiem VI kadencji i senatorem VI kadencji. Aktualnie - poseł VII kadencji.
Oficjalna strona internetowa
Oficjalna strona na facebooku

Francja wybrała bardzo dobrze

Francja wybrała i to wybrała bardzo dobrze. Idealnie byłoby, aby pani Marine Le Pen nie weszła do drugiej tury, ale i tak wyraźne zwycięstwo Emmanuela Macrona (około 2% nad Le Pen) i 4% nad dwoma pozostałymi kandydatami prawicowym Francois Fillonem oraz skrajnie lewicowym nazywanym trockistą Jean-Luc Melenchonem, jest nie tylko sukcesem francuskiej demokracji, lecz przede wszystkim zdrowego rozsądku i odpowiedzialności francuskich wyborców. Francuska dobra zmiana przegrała i tak jak znakomita większość komentatorów przewiduję w drugiej turze wysokie zwycięstwo Macrona, na którego głosować będą przede wszystkim zwolennicy Fillona, ale także przynajmniej znaczna część wyborców lewicy.

Wejście p. Le Pen do drugiej tury oznacza oczywiście zaostrzenie jej języka i dalszą radykalizację wyrażanych opinii. Nie mając wiele do zyskania Marine Le Pen szykuje się już do wyborów parlamentarnych, w których będzie opowiadać różne bzdury o wypędzeniu cudzoziemców i składać gołosłowne obietnice w rodzaju kłamliwych wyborczych obietnic Dudy i Szydło. Podobieństw pomiędzy nacjonalistami francuskimi, których liderką jest Le Pen, a polskimi kierowanymi przez Kaczyńskiego jest zaskakująco wiele: ta sama nienawiść do uchodźców, instrumentalne traktowanie Kościoła i religii - nagle p. Le Pen dwukrotna rozwódka przypomniała sobie o religijnej tożsamości i moralności, ta sama nienawiść do Unii Europejskiej i działanie na korzyść prezydenta Putina. Z tym, że Putin przywiązuje pewną wagę do pani Le Pen, natomiast nie widać, aby reagował na wynurzenia Kaczyńskiego.

Dodatkowo Marine Le Pen nie musi używać na zewnątrz antyrosyjskiej retoryki i może otwarcie deklarować sympatię do Rosji (np. w kwestii zniesienia sankcji), Kaczyński realizując strategiczne interesy Rosji, zwłaszcza jej antyzachodniej i antyunijnej polityki, używa na użytek wewnętrzny haseł antyrosyjskich. Nic dziwnego, że podobnie jak w przypadku brexitu, wyboru Donalda Trumpa, czy obecnych wyborów we Francji polityka pisowska popierała rozwiązanie najgorsze dla Polski, czyli między innymi wybór Le Pen, a frazesy Dudy o "współpracy z każdym demokratycznie wybranym prezydentem" są warte mniej więcej tyle samo, gdyby p. Duda ogłosił np., że Polska uznaje granice po II wojnie światowej, prawo Danii do Bornholmu, albo genetykę Mendla-Morgana (co nie jest może takie oczywiste, bo z tego można wyprowadzić uznanie dla modyfikacji genetycznych, czyli potwora pod nazwą GMO)


Porażka dobrej zmiany we Francji jest na szczęście pośrednią porażka dobrej zmiany w Polsce i złą wiadomością dla PiS-u, a wszystko, co jest złe dla PiS-u jest dobre dla Polski i vice versa. Prezydent Le Pen ze swoją nienawiścią do Unii byłaby wartościowym lojalnym sojusznikiem Kaczyńskiego w niszczeniu Unii oraz w wyprowadzaniu naszego kraju z Unii. Już sobie wyobrażam konferencje prezydent Francji wspólnie z Rydzykiem, Jackowskim, Ryszką, Jędraszewskim itp. oraz innymi wybitnymi intelektualistami i patriotami.

Wspaniałe byłyby wystąpienia eurodeputowanych francuskich i pp. Krasnodębskiego, Legutki, Krupy piętnujących zbrodnie popełniane przez unijnych katów na zdrowym ciele narodu polskiego. Czeka nas II tura wyborów i różnego rodzaju związane z tym zaskakujące zachowania walczących rozpaczliwie o zwycięstwo nad Francją i nad Europą francuskich nacjonalistów. To im, a nie Emmanuelowi Macronowi, będzie kibicował "gabinet" p. Szydło, pisowskie media, istotna część hierarchów, cała zalewająca Polskę jak "zjełczałe ciasto" (określenie Sołżenicyna) katoprawica. Ale nie mają szans, jeśli nie wydarzy się nic zaskakującego (a pomysłowość np. rosyjskich hakerów jest bogata podobnie jak możliwości finansowe sojuszników p. Le Pen) to prezydentem Francji zostanie prounijny, odpowiedzialny, najlepszy dla Polski, Europy, pomyślności gospodarczej i pokoju w Europie Emmanuel Macron. Po zwycięstwie Francji można będzie mówić o zwycięstwie demokracji w Europie, bo w Niemczech jesienią będzie rywalizować dwóch prounijnych kandydatów i tym samym wynik tamtejszych wyborów jest przesądzony. Zdaje się, że fala nacjonalizmu, populizmu, głupoty i podłości została zatrzymana, a będzie odepchnięta.
Trwa ładowanie komentarzy...